Лікування розривів менісків за допомогою PRP-терапії у поєднанні з низькомолекулярною гіалуроновою кислотою
Бондарєв Г. Г., Голюк Є. Л., Пшеничний Т. В., Сауленко К. О., Чорнобай С. П. - ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України», м. Київ
Електронна версія
Журналу "Проблеми травматології та остеосинтезу"
Номер № 1-2 (15-16) 2019
З люб'язної згоди президента ВГО "Українська асоціація травматології та остеосинтезу" і головного редактора щоквартального науково-практичного журналу "Проблеми травматології та остеосинтезу" проф. Калашнікова Андрія Валерійовича.
Науково-практична конференція з міжнародною участю
«Актуальні питання травматології та остеосинтезу»
18 – 19 квітня 2019 р. м. Вінниця
Матеріали конференції (тези)
УДК 616-08-031.84:616-08-039.73:616.72-089.82:616.72-001.7
ЛІКУВАННЯ РОЗРИВІВ МЕНІСКІВ ЗА ДОПОМОГОЮ PRP-ТЕРАПІЇ В ПОЄДНАННІ З НИЗЬКОМОЛЕКУЛЯРНОЮ ГІАЛУРОНОВОЮ КИСЛОТОЮ
Бондарєв Г. Г., Голюк Є. Л., Пшеничний Т. В., Сауленко К. О., Чорнобай С. П.
ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України», м. Київ
Мета. Оцінити покращення якості життя та функціонального стану колінних суглобів у хворих із розривами менісків після лікування за допомогою сучасних регенеративних ін’єкційних технік.
Завдання. Проаналізувати та оцінити ефективність лікування хворих із розривами менісків за допомогою PRP-терапії в поєднанні з низькомолекулярною гіалуроновою кислотою.
Результати. Проліковано 30 пацієнтів з неповним розривом тіла та заднього рогу медіального меніска у віці від 24 до 60 років. Застосовувались внутрішньосуглобові ін`єкції аутологічної плазми, збагаченої факторами росту тромбоцитів у комбінації з низькомолекулярною гіалуроновою кислотою. Лікування тривало 1,5 місяці. Було оцінено стан хворих за ВАШ та WOMAC на момент звернення, через 1 та 6 місяців після закінчення терапії. Проводилось МРТ дослідження колінного суглоба до лікування та через 6 місяців після останньої внутрішньосуглобової ін`єкції. Результати лікування статистично оброблені.
Виявлено, що в 1-й місяць після завершення лікування середній показник ВАШ зменшився з 8 до 5, а індекс функціонального відновлення WOMAC покращився з 34,1 до 44,7 (р<0.05). У віддаленому періоді середній бал за ВАШ зменшився до ±1, а індекс WOMAC досяг ±61,4. (p<0.05 по відношенню до висхідних даних). На знімках МРТ через 6 місяців відмічалося повне загоєння пошкодженого меніска в 23 пацієнтів та часткове загоєння в 7 пацієнтів.
Висновки. На нашу думку, PRP-терапія в комбінації з низькомолекулярною гіалуроновою кислотою є ефективним методом лікування неускладнених пошкоджень менісків, що зменшує больовий синдром, покращує функціональний стан суглоба та якість життя пацієнтів.