О-подібне викривлення ніг - варусна деформація нижніх кінцівок

      

О-подібне викривлення ніг (варусна деформація) – стан, коли коліна розвернуті назовні та утворюють “колесо”, при зведених разом стопах

Опублікований: 18.12.2024

О-подібне викривлення ніг - варусна деформація нижніх кінцівок

Причини, діагностика, лікування, реабілітація та профілактика.

Огляд матеріалів з відкритих джерел

О-подібне викривлення ніг – стан, коли коліна розвернуті назовні та утворюють “колесо”, при зведених разом стопах

О-подібне викривлення ніг - варусна деформація нижніх кінцівок. Причини, діагностика, лікування, реабілітація та профілактика

Використовуючи наукову термінологію цей патологічний стан називають варусною деформацією нижніх кінцівок (латиною – genu vara, де varus – варусний, утворює кут, що відкривається назовні, а genu-коліно – це викривлення по формі ніг нагадує літеру О).

На протилежність О-подібному викривленню існує Х-подібне викривленнявальгусна деформація, коли коліна повернуті всередину, а вісь нижньої кінцівки утворює літеру Х. Зустрічається набагато рідше за genu vara.

Причин

Стрункі та довгі ноги – мрія кожної дівчини та еталон жіночої краси. На жаль ноги «колесом» зустрічаються доволі часто, а еталоном краси їх вважали тільки у кочових племен в далекі часи. Проте, викривлення ніг не тільки косметична чи естетична проблема, що породжує всілякі комплекси та невпевненість в собі у жінок, доволі часто ця патологія зустрічається і у чоловіків та приносить немало страждань особливо у другій половині життя. При варусній деформації порушується анатомо-функціональний стан нижніх кінцівок, а з часом у патологічні процеси залучаються інші суглоби та хребет. Це пов’язано з тим, що розподіл навантаження на кульшові, колінні, гомілковостопні суглоби та стопу відбувається екцентрично. В умовах порушення біомеханіки ходи збільшується ризик раннього розвитку плоскостопості та інших патологій стопи, а також артрозу гомілковостопного суглоба та гонартрозу (артрозу колінного суглоба). Особливо ці ризики виражені при наявності надмірної ваги, активному занятті спортом, або навпаки – сидячого способу життя. (Про ранній гонартроз ми писали у наших попередніх матеріалах).

1. Вальгусна деформація – кут деформації відкритий всередину 2. Норма 3. Варусна деформація – кут деформації відкритий дозовні.

1. Вальгусна деформація – кут деформації відкритий всередину 2. Норма 3. Варусна деформація – кут деформації відкритий дозовні.

Причини виникнення патології поділяють на вроджені та набуті.

Причини вроджених патологій розвитку до кінця не вивчені. До набутих причин відносять різні системні захворювання сполучної та кісткової тканини, а також порушення обміну речовин: рахіт, дисплазія, спадкові патології.

Також окремо виділяють ідіопатичний стан, коли причину розвитку патології у дітей так і не вдається виявити.

Причини О-подібного викривлення ніг:

  • Вроджені особливості (генетичні, спадкові);
  • Дисплазія сполучної тканини;
  • Вітамін-D резистентний рахіт – спадкове захворювання, для якого характерне порушення всмоктування кальцію в кишківнику (зазвичай проявляється через декілька місяців після народження);
  • Справжній (істинний) рахіт (пов'язаний з дефіцитом віаміну D) підвищує ризики після припинення грудного годування та у підлітковому віці;
  • Деформуючий артроз колінного суглоба;
  • Хвороба Блаунта – враження зони росту великогомілкової кістки;
  • Хвороба Педжета – порушення процесів остеогенезу , що супроводжуються деформацією кісток.

Симптоми

Візуально варусна деформація ніг проявляється округленням зовнішніх контурів коліна – дві ноги, що стоять поруч, нагадують за формою букву «О». Ступінь викривлення може бути різною.

Зони ризику в колінному суглобі при варусній деформації (ліворуч) 1. Фізіологічна норма  2. Справжня (істинна) варусна деформація 3. НЕсправжня варусна деформація ніг

Зони ризику в колінному суглобі при варусній деформації (ліворуч) 1. Фізіологічна норма 2. Справжня (істинна) варусна деформація 3. НЕсправжня варусна деформація ніг

N.B. Слід зауважити - варусна деформація ніг може бути справжньою та несправжньою. Що таке несправжня деформація ніг? Найчастіше деформація ніг обумовлена різними викривленнями кісток нижніх кінцівок - стегнової або великогомілкової. Тому така кривизна називається істинною або справжньою. Несправжнє викривлення пов'язане з особливостями розподілу м'яких тканин, при цьому на рентгенограмі вісь кінцівки не має патологічних відхилень. При несправжній кривизні коліна та стопи зводяться, а ікри – ні. В результаті від колін до кісточок утворюється дефект м'яких тканин і створюється враження худих і кривих ніг. В деяких випадках для визначення справжньої деформації потрібно пройти ретельне обстеження з застосуванням рентгенографії та консультації у досвідченого спеціаліста

Діагностика

Як завжди діагностика починається зі збору анамнезу та візуального огляду:

  • Лікар виясняє вроджена патологія чи набута – наявність системних захворювань, порушень обміну речовин, аутоімунних захворювань, травматичних пошкоджень та ін.
  • Клінічні прояви: біль, кульгання, значні порушення біомеханіки ходи.
  • Патологічні зміни в суглобах: кульшовому, колінному, гомілковостопному – плосковальгусна деформація стопи, гонартроз.
  • Патологічні зміни в стопі: плоскостопість, Hallux valgus та ін.

Пацієнти з О-подібною деформацією також можуть скаржитися на швидку втому ніг при ходьбі та стоянні, нерівномірне стирання підошов та підборів взуття.

Для підтвердження діагнозу, розрахунку кута викривлення та необхідної корекції використовують апаратний метод рентген-сканування, або так званий панорамний знімок всієї нижньої кінцівки на одній плівці з захопленням тазу та гомілковостопного суглоба. Додатково, при підозрі на патологічні зміни, можуть призначати рентгенографію стопи (для виявлення ступеня плоскостопості та Hallux valgus), КТ та МРТ колінного суглоба (для виявлення дегенеративно – дистрофічних змін в хрящах та м’яких тканинах). При наявності системних захворювань, які могли стати причиною деформацій, призначають додаткові лабораторні дослідження, денситометрію та ін.

Розрахукон деформації осі нихніх кінцівок (схематично)

Розрахукон деформації осі нихніх кінцівок (схематично)

 

Лікування О-подібної деформації нижніх кінцівок

Справжня вальгусна деформація у дорослих лікується комплексним шляхом, основним та найбільш ефективним методом є хірургічна корекція. Крім оперативного втручання призначають консервативні методи: масаж, ЛФК,  використання індивідуальних ортопедичних устілок або взуття, ортезів. При порушенні обміну речовин (фосфорно-кацьцієвий обмін) проводять відповідну медикаментозну терапію.

На жаль не існує консервативних методів, здатних вирівняти осьові деформації кісток у дорослих.

Спосіб корекції варусної деформації найчастіше передбачає проведення коригуючої остеотомії – видалення клиноподібного фрагмента кістки з подальшою фіксацією зовнішнім апаратом різної модифікації, внутрішньою пластиною або блокуючим інтрамедулярним стержнем. Коригуюча остеотомія дозволяє відновити нормальні кути між кісткою стегна і великогомілкової кісткою, що сприяє рівномірному розподілу навантаження на суглоби.

При використанні апаратів зовнішньої фіксації різних модифікацій величина регульованої корекції може становити до 2 мм на добу. Це допомагає запобігти травмуванню зв'язкового апарату коліна при значних деформаціях.

Середній період фіксації внутрішніми імплантами чи апаратами зовнішньої фіксації становить від 4 до 6 місяців. Все залежить від віку пацієнта, ступеня корекції та швидкості зрощення ділянок коригуючої остеотомії.

Докладно про способи фіксації, показання та протипоказання, можливі ускладнення та особливості індивідуальної реабілітації у післяопераційному періоді вам розповість лікар під час консультації.

1. Коригуюча остеотомія та фіксація пластинами 2. Коригуюча остеотомія та фіксація стержнем  3. Коригуюча остеотомія та фіксація апаратом Ілізарова

1. Коригуюча остеотомія та фіксація пластинами 2. Коригуюча остеотомія та фіксація стержнем 3. Коригуюча остеотомія та фіксація апаратом Ілізарова

N.B. Часто, для збереження кутових співвідношень у колінному суглобі використовують остеотомію стегнової та великогомілкової кістки. Це дозволяє розвантажити поверхні колінного суглоба та точніше вирівняти деформацію кінцівки з меншими кутами корекції. Цей метод підходить пацієнтам зі значними деформаціями кінцівок у обох сегментах – стегновій та великогомілковій кістках.

Пластина та стержні фірми ChM для остеотомії стегнової та великогомілкової кісток при корекції О-подібної деформації нижніх кінцівок

Пластина та стержні фірми ChM для остеотомії стегнової та великогомілкової кісток при корекції О-подібної деформації нижніх кінцівок

Пластина та стержні фірми ChM для остеотомії стегнової та великогомілкової кісток при корекції О-подібної деформації нижніх кінцівок


ChM – ХМ Київ

Реалізація виробів медичного призначення, інструментів та імплантів для Ортопедії, Травматології, Нейрохірургії, Хірургії. Європейська якість.


ChM – ХМ Київ
Адреса:
01054, Україна, Київ-54, а/c 73, вул. Бульварно-Кудрявська, 27 оф. 8
Сайт:
https://xm.kiev.ua
Email:
xm.kiev.ua@gmail.com

Графік роботи: Понеділок – П'ятниця з 9:00 до 17:00

Телефони: (044) 200-0117, (044) 200-0118


Профілактика

Профілактика захворювання спрямована на усунення можливих факторів ризику. Дітям та дорослим з профілактичною метою призначається вітамін D для покращення стану кісткової тканини. Використання індивідуальних ортопедичних устілок або взуття. Але, у більшості випадків, при ідіопатичних патологіях направленої дієвої профілактики не існує.


Майстерня по виготовленню індивідуальних ортопедичних устілок

Ортопедичні устілки необхідні не тільки після хірургічних операцій на стопах, а також при консервативному лікуванні (без хірургічного втручання) травм і захворювань стоп і гомілковостопних, колінних та кульшових суглобів.


Майстерня по виготовленню індивідуальних ортопедичних устілок
Адреса:
м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27, 3-й поверх головного корпусу ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України» (праве крило)
Контакти:
+38 (067) 587-45-74
Viber
Графік роботи:
Понеділок - П'ятниця з 8:30 до 16:00
Субота, Неділя - вихідний
Майстер з виготовлення індивідуальних ортопедичних устілок
Юрій Олександрович Литвиненко

Реабілітація

У післяопераційному періоді пацієнтам призначаються фізіопроцедури, знеболювання та антикоагулянти. При значних втручаннях призначають антибіотикопрофілактику. Ці заходи спрямовані на профілактику деформуючого артрозу колінних та гомілковостопних суглобів. Рекомендується також рух стопою для попередження контрактур. Активізація пацієнтів починається наступного дня після операції. Режим активності розширюється поступово. На першому етапі рекомендується ходьба з ходунками, на другому – з милицями, на третьому – без засобів додаткової опори.

Після зняття апарату зовнішньої фіксації проводиться курс відновлювального масажу, лікувальна фізкультура та фізіотерапевтичні процедури. Комплекс реабілітаційних заходів розробляється індивідуально кожному за пацієнта та направлений на відновлення сили м’язів, об’єму рухів у суглобах та опороздатності кінцівки.

О-подібне викривлення ніг - варусна деформація нижніх кінцівок  Причини, діагностика, лікування, реабілітація та профілактик

Чому лікування О-подібної деформації ніг обов’язкове?

Якщо діагноз О-подібна кривизна (genu varum) ніг підтверджений – вдаються до оперативного лікування патології. Операція з корекції ніг виконується як дітям так і дорослим. Процедура не тільки косметична, але й ортопедична. “Вирівнювання ніг”, в подальшому, дозволить запобігти розвитку різних патологій нижніх кінцівок, від плосковальгусної деформації стопи, до раннього розвитку гонартрозу.

Важливо вчасно виявити та ліквідувати патологію, щоб уникнути небажаних наслідків:

  • вторинна плоскостопість, Hallux valgus
  • порушення постави
  • артроз суглобів нижніх кінцівок
  • остеохондроз поперекового відділу хребта та ін.

Кому потрібна корекція О-подібної деформації?

Хірургічна корекція справжньої патології потрібна всім пацієнтам, у яких через значні деформації почалися, або можуть початися, незворотні патологічні зміни в суглобах, незважаючи на стать та вік.

Що Ви отримаєте в результаті лікування?

  • Стрункі, рівні ноги
  • Уникнете початку або прогресування ускладнень таких, як деформуючий артроз
  • Відсутність постійної втомлюваності ніг за рахунок варусної патології
  • Упевненість у собі та своїй зовнішності
  • Правильну поставу
  • Красиву та правильну ходу

О-подібне викривлення ніг - варусна деформація нижніх кінцівок


З питань діагностики та лікування травм та захворювань опорно-рухового апарату:


Травматологія та фармакологія: точки дотику
Відповідаємо на Ваші дзвінки: Понеділок – П'ятниця 10:00 – 16:00
Або Telegram: Чат Telegram  цілодобово по можливості

Інші матеріали